Genc Hisss

GENÇ HİS.....Gençliğin Yeni Hisleri.....


  Bursa kültür sanat

  Paylaş
  avatar
  pesimist
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 234
  Points : 4668
  Kayıt tarihi : 29/03/09
  Yaş : 25
  Nerden : Trabzon

  Bursa kültür sanat

  Mesaj tarafından pesimist Bir Çarş. Nis. 01 2009, 20:59

  Bursa'da Kültür-Sanat Etkinlikleri

  Sanattır, sınırlara meydan okuyan...
  Uluslararası kültür-sanat etkinlikleri ve festivaller konusunda ülkemizin en önde gelen kentleri arasında yer alan Bursa, bu çalışmalarını her geçen gün daha da ileriye götürmektedir. Osmanlı Dönemi'nde; Bursa'nın Türk kültür yaşamına kazandırdığı en önemli etkinlik "Gölge oyunu" ya da diğer adıyla "Karagöz" oyunudur. Gölge oyununun ilk kullanımı hakkında Çin ya da Akdeniz ülkeleri gibi değişik görüşler var. Ancak Türk kültür yaşamında önemli bir yere sahip olan Karagöz oyununun yaratıcısı, mezarı Bursa'da bulunan Şeyh Mahmud Küşteri'dir.


  Bir iddiaya göre Orhan Bey, Bursa'yı fethetmiş ve kendi adına bir cami yapılmasını emretmiştir. Hacivat ve Karagöz de bu caminin inşaatında çalışmaktadırlar. Ancak bu iki arkadaşın arasındaki eğlendirici konuşmalar, diğer çalışanların da ilgisini çeker ve işlerin aksamasına neden olur. Durumu öğrenen Orhan Bey, Hacivat ve Karagöz'ü idam ettirir ancak sonradan da çok üzülür. Bu üzüntüsü karşısında Şeyh Küşteri, Orhan Bey'e onların ölmediğini söyler ve deri çetiklerinden yaptığı Karagöz ve Hacivat figürlerini perdeye yansıtarak, onların konuşmalarını taklit eder. Orhan Bey çok sevinir ve bu oyunun yaşatılması için emirler verir.


  Karagöz oyunu, uzun yıllar Türk kültür yaşamında bir vazgeçilmez olarak yerini korur. Ancak son elli yılda bu oyun, büyük bir gerileme içine girerek , yok olma aşamasına gelmiştir. Karagöz'e en büyük katkı, yine onun doğduğu şehir Bursa'dan gelir. Bursa'da Karagöz mezarının karşısında yer alan Karagöz Evi, sürekli sahnelenen gösterileri ile Karagöz'ün unutulmaması için çalışmaktadır.
  Bursa'nın kültür- sanat yaşamında bir başka önemli nokta da 1932 yılının ilk günlerinde yapımı tamamlanan "Tayyare Kültür Merkezi"dir. Bir süre tiyatro ve konser salonu olarak hizmet veren bina, 1945 yılında Bursa Belediyesi tarafından satın alınarak "Tayyare Sineması" olarak kiraya verilir.


  Bursa Büyük Şehir Belediyesi'nin kararı ile Aralık 1992'de binada restorasyon çalışmalarına başlanır ve 1995 yılında Tayyare Kültür Merkezi tekrar hizmete açılır. Tayyare Kültür Merkezi, Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi eserleri arasında, en sade ve güzel örneklerden birisidir.
  Bursa'da ilk Türk tiyatrosunun kurulması ise 1879 yılına denk gelir. Ahmet Vefik Paşa'nın Moliere'den yaptığı adaptasyon beğeni ile karşılanınca, Paşa bu alandaki çalışmalarına devam eder. İlk bina Heykel'de, şimdiki Ziraat Bankası'nın olduğu yerdedir.


  1957 yılında, daha önceden sinema olarak kullanılan şimdiki bina, “Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu” olarak düzenlenerek, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'ne devredilir ve 28 Eylül 1957 tarihinde İdil Biret konseri ile perdelerini açar. 1957- 1971 yılları arasında Turne Tiyatrosu olarak etkinliklerini sürdüren Bursa A.V.P. Devlet Tiyatrosu, 1971 yılında yerleşik düzene geçerek, kendi kadrolu sanatçıları ile çalışmalarını sürdürür. Bursa Devlet Tiyatrosu, 2000- 2001 Tiyatro sezonunda iki yeni sahneye daha kavuşmuştur.
  1962 yılında Bursa'nın kültür- sanat yaşamına yeni bir güneş doğar: Bursa Festivali. İlk yıllarda tarımsal ve geleneksel etkinliklerin ağır bastığı bir şenlik havasında geçen Bursa Festivali, zaman içinde kent halkının talepleri ile bir kültür- sanat festivaline dönüşmüş ve yurt dışından gelen katılımcılarla "Uluslararası" bir nitelik kazanmıştır. 1982 yılında temelleri atılan Bursa Açık Hava Tiyatrosu, 1983 yılındaki 22. Uluslararası Bursa Festivali'nde izleyici ile tanışır. Her yıl haziran ve temmuz aylarında gerçekleştirilen Uluslararası Bursa Festivali, bu güne kadar Gloria Gaynor'dan, Jose Feliciano'ya; Nina Corti'den, Cristina Hoyos'a kadar birçok ünlü ismi konuk etmiştir.
  avatar
  CJ-Maça
  Çaylak
  Çaylak

  Mesaj Sayısı : 9
  Points : 3401
  Kayıt tarihi : 09/04/09
  Yaş : 24
  Nerden : Trabzon Bursa Ankara

  Geri: Bursa kültür sanat

  Mesaj tarafından CJ-Maça Bir Cuma Nis. 10 2009, 19:52

  işte bursam
  avatar
  hacker61
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 159
  Points : 3649
  Kayıt tarihi : 02/04/09
  Yaş : 23
  Nerden : BAŞKENT

  Kişi sayfası
  Alan:
  10/10  (10/10)

  Geri: Bursa kültür sanat

  Mesaj tarafından hacker61 Bir Paz Nis. 12 2009, 12:04

  Very Happy

   Forum Saati Cuma Tem. 20 2018, 02:52